Частиною 4 статті 116 Земельного кодексу України визначається, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання. В свою чергу, норми безоплатної передачі земельних ділянок з видом використання «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у власність громадянам встановлено статтею 121 Земельного кодексу України, і для міст не може бути більше 0,10 гектара.
Таким чином, справді можливо отримати безоплатно у власність присадибну земельну ділянку, яка розташована в місті, лише площею не більше 0,10 га.
Що стосується надлишку земельної ділянки, який перевищує норми безоплатної приватизації, то його можна орендувати (ст.ст. 123, 124 ЗКУ) або викупити (ст. 128 ЗКУ). Вид використання такої земельної ділянки буде залежати від основного цільового призначення (категорії) земель, з яких буде відводитися зазначена земельна ділянка, і визначатиметься з урахуванням діючої класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.
З урахуванням вищевикладеної інформації, земельна ділянка буде передана в користування або відчужена у власність з видом використання «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» — код КВЦПЗ 02.01.
Таким чином, оформлення частини присадибної земельної ділянки, яка перевищує норми визначені ЗКУ, можливо:
— у користування на умовах оренди;
— у власність шляхом викупу;
— безоплатно у власність після зміни її цільового призначення.