Відповідно до статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга – це результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи.
Вимоги Закону поширюються на здійснення суб’єктом надання адміністративних послуг витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб’єкту звернення, а також об’єкту, що перебуває у його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законодавством, справляється плата (адміністративний збір).
Суб’єкт господарювання, який отримує адміністративну послугу не встановлює порядку і умов надання послуги, розміру плати і т.ін., а лише звертається до державного органу за її наданням, а плата здійснюється не за умовами договору, а відповідно до законодавчо регламентованої діяльності конкретного органу владних повноважень.
Стаття 11 Закону визначає також, що плата за надання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб’єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо). Стягнення за надання адміністративних послуг будь-яких додаткових не передбачених законом платежів або вимагання сплати будь-яких додаткових коштів забороняється.
Отже, справляння плати за надання адміністративних послуг (адміністративного збору) не потребує підтвердження первинними документами самого факту надання адміністративної послуги державним органом, на відміну від сфери господарських відносин між двома юридичними особами та здійснення ними господарських операцій, де має місце складання первинного документа.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних адміністративних послуг» від 01.08.2011 № 835 (із змінами) затверджений перелік платних адміністративних послуг та розмір плати за їх надання територіальними органами Держземагенства.
Оплата послуг здійснюється шляхом попереднього перерахування коштів через банки та/або відділення поштового зв’язку; підтвердженням оплати послуги є платіжне доручення або квитанція з відміткою банку чи відділення поштового зв’язку.
Отже, враховуючи вищевикладене, під час звернення юридичної або фізичної особи до Головного управління Держземагентства у Луганській області (або територіальних органів Держземагентства на території Луганської області) будь-які договори щодо надання адміністративних послуг не укладаються. Для сплати адміністративних послуг надається квитанція з розрахунком загальної суми, яку необхідно сплатити за адміністративну послугу чи їх комплекс.