На території Луганської області враховано понад тисячу пунктів державної геодезичної мережі (ДГМ), рівномірно розташованих на території області. Відділом державного геодезичного нагляду Головного управління Держгеокадастру у Луганській області проводиться моніторинг за збереженням пунктів ДГМ і вибіркові перевірки на предмет коректності відомостей, що вказуються землевпорядними організаціями.

Геодезичний пункт – пристрій і (або) споруда для позначення на місцевості точок земної поверхні з відомими координатами і висотами. А геодезична мережа – сукупність геодезичних пунктів, які використовуються з метою встановлення державних, місцевих, локальних систем координат, в яких ведеться містобудівна і кадастрова діяльність, землевпорядкування та інші роботи. Для забезпечення довготривалого збереження геодезичні пункти закріплені на місцевості спеціальними знаками і центрами (в землі – бетонний пілон з металевою маркою, на поверхні сигнал з обкопуванням навколо). У кожного геодезичного пункту є охоронна зона. В межах охоронних зон забороняється виконувати різні господарські роботи (складувати матеріали, утримувати худобу, розводити багаття та інше) і завдавати будь-якої шкоди геодезичним пунктам, а також виконувати роботи, що можуть негативно вплинути на стан геодезичних пунктів.

Геодезичні пункти розраховані на використання протягом тривалого часу і знаходяться під охороною держави. Систематичне обстеження та відновлення геодезичних пунктів здійснюється виконавцями геодезичних робіт на окремих територіях під час виконання топографо-геодезичних робіт, земельно-кадастрової зйомки, інженерно-геодезичних вишукувань, пов’язаних з використанням геодезичних пунктів.

Суб’єкти геодезичної діяльності надають в Головне управління Держгеокадастру у Луганській області звіти з обстеження використаних в роботі пунктів ДГМ. Відділ державного геодезичного нагляду проводить збір інформації про стан зовнішнього знаку, центру і марки пунктів ДГМ, що містяться в картках побудови, обстеження та відновлення геодезичного пункту. Територіальні відділи Головного управління Держгеокадастру у Луганській області додатково проводять роботу по обстеженню пунктів ДГМ. Всі дані збираються і аналізуються Відділом державного геодезичного нагляду.

У підсумку на початок другого півріччя 2020 року на території Луганської області актуалізована інформація про стан 65,78% геодезичних пунктів 1, 2, 3 класів. З обстежених пунктів не знайдені або знищені – 44,89%, збереглося – 55,11% пунктів ДГМ 1-3 класів.

Безліч геодезичних пунктів були розташовані на землях сільськогосподарського призначення, та знищені під час проведення сільськогосподарських робіт.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області продовжує вести роботи по актуалізації відомостей про стан пунктів державної геодезичної мережі і попереджає всіх власників та користувачів земельних ділянок що пошкодження і знищення геодезичних пунктів, тягнуть за собою відповідальність винних осіб відповідно до чинного законодавства України.

ГРАФІК