04 березня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права на спадкування» від 12 лютого 2015 року № 189-VIII.
Законом передбачено забезпечення реалізації прав громадян, у тому числі тих, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією, зоні антитерористичної операції або переселилися з зазначених територій щодо реалізації їх майнових та немайнових прав, зокрема стосовно оформлення спадкових прав.
Закон України «Про внесення зміни до статті 186-1 Земельного кодексу України щодо спрощення процедури погодження проекту землеустрою» від 11 лютого 2015 року № 180-VIII.
Законом зобов’язано органи, які погоджують проект землеустрою, у разі відмови в погодженні, надавати вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Також визначено, що вказаними органами може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження. Набрання чинності 12.03.2015.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» від 5 березня 2015 року № 247-VIII.
Законом передбачається, що під час вчинення нотаріальних дій щодо земельної ділянки нотаріус має доступ та користується Державним земельним кадастром у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з метою пошуку у Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку та формування витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Також встановлюється, що реєстрація похідного речового права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, право власності на яку виникло та було оформлено до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на цю земельну ділянку. При цьому на період до 1 січня 2018 року передбачена можливість державної реєстрації права оренди земельної ділянки на підставі заяви, поданої власником або набувачем похідних прав на таку ділянку, або уповноваженою ними особою, в електронній формі. Також, запроваджується адміністративна відповідальність за порушення законодавства про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Кабінет Міністрів України до 1 липня 2016 року зобов’язано забезпечити автоматизоване перенесення записів Державного реєстру земель про речові права на земельні ділянки та їх обтяження, про суб’єктів таких прав та документи, що посвідчують такі права, до Державного реєстру прав. З моменту автоматизованого перенесення відповідної інформації перенесені записи вважаються відомостями Державного реєстру прав, а права та обтяження на відповідні земельні ділянки — зареєстрованими (крім випадків, коли права на такі земельні ділянки зареєстровані в Державному реєстрі прав після 1 січня 2013 року)». Набрання чинності 25.03.2015.
Акти органів виконавчої влади у сфері земельних відносин
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 166-р «Про призначення Мартинюка М. П. Головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру».
Розпорядженням призначено Мартинюка Максима Петровича Головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Наказ Держземагентства України від 10.03.2015 № 55 «Про початок проведення в територіальних органах Держземагентства та державних підприємствах, що належать до сфери управління Держземагентства України, перевірки, передбаченої Законом України “Про очищення влади».
Наказом передбачений порядок та графік проведення перевірок, передбачених Законом України «Про очищення влади», стосовно начальників територіальних органів Держземагентства та їх заступників, а також директорів державних підприємств, що належать до сфери управління Держземагентства України.
Наказ Держземагентства України від 17.03.2015 № 65 «Про утворення робочої групи».
Наказом утворено робочу групу з метою оптимізації діяльності державних підприємств, що належать до сфери управління Держземагентства України.