Згідно Головного закону України – Конституції, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це обумовлено винятковим значенням землі, яка є головною матеріальною основою довкілля, необхідним засобом формування, розвитку і поширення рослинності, існуючих водних об’єктів, є основою територіальної цілісності держави та основою сільського, лісового виробництва.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2014 року № 1024-р схвалена «Концепція боротьби з деградацією земель та опустелюванням».
Метою Концепції є підвищення ефективності реалізації державної політики щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, визначення пріоритетних завдань, зміцнення інституціональної спроможності та покращення координації діяльності уповноважених органів у відповідній сфері, а також забезпечення виконання Україною як стороною Конвенціїї ООН про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/або опустелювання, міжнародних зобов’язань.
Реалізувати Концепцію передбачається протягом 2015-2020 років за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів та інших джерел, передбачених законодавством.
Деградація земель та опустелювання є одними з найбільш серйозних викликів для сталого розвитку країни, які спричиняють істотні проблеми екологічного і соціально-економічного характеру.
Проблеми деградації земель та опустелювання також загострюються через швидкі темпи зміни клімату, що супроводжується підвищенням середньорічних температур, повторюваності та інтенсивності екстремальних погодних явищ, у тому числі посух, які охоплюють раз у два – три роки від 10 до 30 відсотків території країни, а раз у 10-12 років – від 50 до 70 відсотків її загальної площі.
Деградація земель та опустелювання також призводять до втрат біорізноманіття, погіршення стану або зникнення водних об’єктів, загострення проблем водозабезпечення населення і галузей економіки та, як наслідок, погіршення умов життя людей.
Станом на 01.01.2017 року на території Луганської області потребують консервації 6,1 тис. га, в тому числі:
132 га малопродуктивні землі на території Міловського району;
56 га деградовані землі на території Новопсковського району;
223,9 га деградовані землі та 5,7 тис.га малопродуктивні землі на території Станично-Луганського району.
Наведені данні потребують оновлення, тобто необхідно проведення грунтових обстежень на усій території Луганської області.
Луганська область повністю знаходиться в межах степової зони, тому боротьба з деградацією земель для нашого регіону має велике значення.