Помилки у землевпорядних документах ,у тому числі і державних актах,які видавалися громадянам та юридичним особам у різний час,поділяють на 2 групи:технічні;орфографічні.

Технічні помилки,наприклад,стосуються неправильно визначеної площі земельної ділянки,її конфігурацій тощо.

Орфографічними є помилки допущені у :

-прізвищі,імені и по батькові громадянина ,якому видавався державний акт на право приватної власності на його земельну ділянку;

-назві юридичної особи;

-назві населеного пункту,вулиці тощо.

Виправлення таких орфографічних помилок до 2013 року було пов’язано з видачею нових державних актів взамін тих,що містять помилки.З 2013 року державні акти не видаються,а,отже,отримати новий акт взамін того,в якому міститься помилка,неможливо.Крім того ,слід звернути увагу на те,що за весь період видачі державних актів на право власності та на право постійного користування землею Інструкцією по їх заповненню заборонялося робити виправлення або помарки.

Враховуючи зазначене,в раніше виданих державних актах на право власності на земельну ділянку чи право постійного користування земельною ділянкою жодних виправлень робити не можна,оскільки його можна визнати зіпсованим.

Разом з тим,виправлення помилки,допущеної у державному акті на право власності на земельну ділянку,мож відбуватися іншим законним шляхом,а саме:необхідно з’ясувати на якому етапі була допущена помилка.

Якщо помилка міститься лише в державному акті,а в рішенні ради про безоплатну передачу земельної ділянки,прийнятому до 2002 року,прізвище зазначене правильно,то зареєструвати право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі прав можна не на підставі державного акта,а саме рішення ради.

Якщо помилка міститься у всіх документах,у тому числі і в рішенні ради про безоплатну передачу у власність земельної ділянки,то за зверненням власника земельної ділянки до цієї ради може бути внесено зміни  до такого рішення  тільки в частині прізвища ,після чого відбувається реєстрація права власності в Державному реєстрі прав.

Якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту і рада,яка до 2002 року приймала рішення про передачу в приватну власність земельних ділянок у межах і за межами населеного пункту в межах земель цієї ради,на сьогодні відмовляється приймати рішення про внесення змін до рішення про безоплатну приватизацію конкретної  земельної ділянки,то питання може бути вирішено судом у порядку окремого провадження.

Крім того ,свого часу Міністерством юстиції для нотаріусів надавалися роз’яснення щодо роботи з документами,які містять помилку у прізвищі,імені чи по батькові,яка виникла у правовстановлюючих документах при перекладі та написанні прізвищ російською та українською мовами.У цьому випадку нотаріус ,за наявності витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки,може зареєструвати право власності на неї в Державному реєстрі прав з виправленням цієї помилки.

 

Джерело:науково-виробничий журнал «Землевпорядний вісник» №7 2016р.