Частиною 4 статті 116 Земель­ного кодексу України визна­чається, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначе­них Земельним кодексом Украї­ни, провадиться один раз по кожному виду використання. В свою чергу, норми безоплатної передачі земельних ділянок з ви­дом використання «для будів­ництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у власність громадянам встановле­но статтею 121 Земельного ко­дексу України, і для міст не може бути більше 0,10 гектара.

Таким чином, справді можливо отримати безоплатно у власність присадибну земельну ділянку, яка розташована в місті, лише площею не більше 0,10 га.

Що стосується надлишку зе­мельної ділянки, який переви­щує норми безоплатної прива­тизації, то його можна оренду­вати (ст.ст. 123, 124 ЗКУ) або викупити (ст. 128 ЗКУ). Вид ви­користання такої земельної ді­лянки буде залежати від основ­ного цільового призначення (категорії) земель, з яких буде відводитися зазначена земельна ділянка, і визначатиметься з урахуванням діючої класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.

З урахуванням вищевикладеної інформації, зе­мельна ділянка буде передана в користування або відчужена у власність з видом використання «для будівництва і обслугову­вання жилого будинку, госпо­дарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» — код КВЦПЗ 02.01.

Таким чином, оформлення частини присадибної земель­ної ділянки, яка перевищує норми визначені ЗКУ, мож­ливо:

— у користування на умо­вах оренди;

— у власність шляхом ви­купу;

— безоплатно у власність після зміни її цільового призначення.