Головне управління Держгеокадастру у Луганській області нагадує, що Державна геодезична мережа (ДГМ) має важливе державне значення та представляє собою сукупність геодезичних пунктів, розташованих рівномірно по всій території України і закріплених на місцевості спеціальними центрами, що забезпечують їх збереження протягом тривалого часу.

Державна геодезична мережа призначена для поширення єдиної системи координат на всю територію країни, вирішення фундаментальних наукових, економічних і технічних завдань геодезії, картографії.

Відділом державного геодезичного нагляду Головного управління Держгеокадастру у Луганській області проведено заходи з обстеження пунктів ДГМ на всій території Луганської області. На жаль, на сьогоднішній день, великий відсоток обстежених пунктів ДГМ знищено чи пошкоджено, багато зі збережених пунктів ДГМ не мають зовнішнього знаку або центру, що значно ускладнює як їх розшук, так і роботу з ними. Більшість знищених та пошкоджених геодезичних пунктів були розташовані на землях сільськогосподарського призначення. Металеві піраміди, які були встановлені над пунктами, здані на металобрухт. Центри геодезичних пунктів, які закладені в землі, переорюють сільськогосподарською технікою. Настільки незадовільний стан сучасної Державної геодезичної мережі неминуче тягне за собою значне збільшення витрат часу на пошук геодезичних пунктів. Відстань геодезичних пунктів від об’єктів геодезичної зйомки збільшує похибку вимірювань, внаслідок чого погіршується якість ведення державного земельного кадастру. Саме тому дуже важливо вживати заходи щодо збереження пунктів Державної геодезичної мережі.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області нагадує, що обов’язок зберігати геодезичні знаки, встановлені на земельних ділянках, відповідно до статей 91, 96 Земельного кодексу України, покладено на власників (землекористувачів) земельних ділянок.

Механізм та режим охорони геодезичних пунктів визначено Порядком охорони геодезичних пунктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 836.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області попереджає, що пошкодження і знищення геодезичних пунктів тягнуть за собою відповідальність винних осіб відповідно до чинного законодавства України.

Так, згідно зі статтею 57 Кодексу України про адміністративні правопорушення знищення або пошкодження геодезичних знаків тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.