Головне управління Держгеокадастру у Луганській області інформує користувачів (власників) земельних ділянок, в межах яких встановлено пункти Державної геодезичної мережі (ДГМ).

Через необізнаність громадян та юридичних осіб про наявність на їх земельній ділянці (будівлі, споруді) геодезичного пункту, а також через незнання чинного законодавства щодо забезпечення охорони пунктів ДГМ відбувається знищення та пошкодження геодезичних пунктів.

Відповідно до статей 91, 96 Земельного кодексу України, обов’язок зберігати геодезичні знаки, встановлені на земельних ділянках, покладено на власників (користувачів) земельних ділянок.

Механізм та режим охорони геодезичних пунктів визначено Порядком охорони геодезичних пунктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 836.

Земельні ділянки, на яких розташовані геодезичні пункти, із смугою землі завширшки один метр уздовж меж геодезичних пунктів є охоронними зонами цих пунктів. Межі геодезичних пунктів облаштовуються шляхом окопування, огороджування чи побудови валу з каменів, а за їх відсутності – по основі стовпів зовнішнього геодезичного знаку (сигналу, піраміди або туру).

В охоронних зонах заборонено:

виконувати різні господарські роботи (складувати матеріали, утримувати худобу, розводити багаття та інше) і завдавати будь-якої шкоди геодезичним пунктам;

виконувати роботи, що можуть негативно вплинути на стан геодезичних пунктів.

Охорона геодезичних пунктів передбачає передачу користувачам (власникам) земельних ділянок геодезичних пунктів для зберігання та відповідальність за порушення вимог щодо охорони геодезичних пунктів.

Підприємства, що належать до сфери управління Держгеокадастру (далі – підприємства), передають геодезичні пункти Державної геодезичної мережі, в тому числі мереж згущення, відповідно до договору про передачу геодезичних пунктів для зберігання користувачам (власникам) земельних ділянок, на території яких вони розташовані.

Договір укладається у двох примірниках між підприємством та користувачем (власником) земельної ділянки, на території якої розташований геодезичний пункт (Додаток 1).

Передача геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі 1, 2 і 3 класу для зберігання здійснюється на місці їх розташування за участю користувача (власника) земельної ділянки та Держгеокадастру, а геодезичних пунктів мереж згущення – користувача (власника) земельної ділянки та територіальних органів Держгеокадастру.

У разі якщо при здійсненні видів діяльності і проведенні робіт потрібно здійснити знесення геодезичного пункту, такі заходи здійснюються лише за погодженням із Держгеокадастром.

Погодження виконання робіт із знесення або перезакладки геодезичних пунктів на території Луганської області здійснюється Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області у строк, що не перевищує 15 календарних днів з дня реєстрації заяви, на безоплатній основі. Надання якісних адміністративних послуг є одним з важливих пріоритетів діяльності Держгеокадастру (https://luhanska.land.gov.ua/info/administratyvni-posluhy/).

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області попереджає, відповідно до статті 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за пошкодження або знищення геодезичних пунктів Державної мережі та геодезичних мереж спеціального призначення. Згідно зі статтею 56 Кодексу України про адміністративні правопорушення пошкодження або знищення геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі, геодезичних мереж спеціального призначення тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Додаток 1 – Договір про передачу геодезичних пунктів для зберігання

Додаток 2 – Наказ № 96 від 21.07.2020 ГУД у Луганській області

Додаток 3 – ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА АДМІНІСТРАТИВНОЇ ПОСЛУГИ

Додаток 4 – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА